رئیس مرکز مشاوران حقوقی، وکلا و کارشناسان قوه قضائیه:
آزمون جامع وکالت بهمن‌ماه برگزار می‌شود/ آغاز ثبت‌نام از فردا

رئیس مرکز مشاوران حقوقی، وکلا و کارشناسان قوه قضائیه از برگزاری آزمون وکالت در بهمن‌ماه خبر داد و گفت: ثبت‌نام آزمون وکالت از فردا آغاز می‌شود.

 

عبدالرضا مؤمنی در گفت‌وگو با خبرنگار قضایی فارس و ایسنا، در خصوص برگزاری آزمون وکالت گفت: این آزمون در سال جاری و با موافقت رئیس قوه قضاییه برگزار می‌شود و قرار است هزار وکیل در این آزمون پذیرش شود.

وی افزود: این آزمون در مرکز مشاوران حقوقی، وکلا و کارشناسان قوه قضاییه برگزار می‌شود و مطابق روال گذشته در خصوص دروس آیین دادرسی کیفری، آیین دادرسی حقوقی، حقوق ثبت، فقه، حقوق جزا، حقوق تجارت و حقوق مدنی آزمونی برگزار خواهد شد.

رئیس مرکز مشاوران حقوقی، وکلا و کارشناسان قوه قضاییه ملاک اصلی برای سؤالات این آزمون را خود قانون دانست و گفت: البته داوطلبین می‌توانند کتاب‌هایی را که توسط مجامع حقوقی در خصوص این قوانین نوشته شده مطالعه کنند.

وی با اشاره به اینکه آزمون از طریق اینترنت صورت می‌گیرد گفت: داوطلبان در مرحله اول تنها یک قطعه عکس را پس از اسکن برای ما ارسال می‌کنند و سپس مدارکی را که در آگهی ذکر شده برای ما می‌فرستند.

مؤمنی تصریح کرد: ثبت‌نام از طریق سایت مرکز مشاوران حقوقی وکلا و کارشناسان قوه قضاییه به آدرس www.23055.ir صورت می‌گیرد و هزینه‌ برای ثبت‌نام برای آزمون 30 هزار تومان است که مبلغ را باید از طریق درگاه بانک ملت و به صورت اینترنتی پرداخت کنند.

وی افزود: تمام تلاش ما این است که در تمامی حوزه های قضایی حداقل افراد و متقاضیان را در سطح کل کشور پذیرش کنیم و اولویت پذیرش ما با افراد بومی است و در صورتی که ظرفیت تکمیل نشود بومی استان را اولویت قرار می‌دهیم چرا که در صورت بومی بودن افراد با محل سکونت خود آشنایی بهتری دارند و بهتر می‌توانند خدمت‌رسانی کنند.

رئیس مرکز مشاوران حقوقی، وکلا و کارشناسان قوه قضاییه با اشاره به اینکه آزمون در بهمن ماه برگزار می‌شود گفت: داوطلبان باید کارت ورود به جلسه را از طریق اینترنت دریافت کنند و تمام تلاش ما این است که نتایج آزمون را حداکثر دو ماه بعد از برگزاری آزمون وکلات اعلام کنیم.

مؤمنی ادامه داد: داوطلبان پس از قبولی در آزمون مراحلی همچون مصاحبه علمی، گزینش و کارآموزی را طی می‌کنند و در صورت طی همه مراحل پروانه وکالت برای آنها صادر می‌شود.

وی در خصوص حضور نخبگان و جذب ویژه این افراد گفت: ما معتقدیم که اگر فردی نخبه باشد در آزمون‌های ابتدایی هم می‌تواند حضور پیدا کند و موفق شود و از آنجایی که این یک کار عملی است باید تمامی مراحل برای آنها طی شود ضمن اینکه ما از جذب اختصاصی نخبگان تجربه خوبی نداشتیم.

رئیس مرکز مشاوران حقوقی، وکلا و کارشناسان قوه قضاییه با اشاره به اینکه امسال کارشناس جذب مرکز مشاوران نمی‌شود گفت: به دلیل وجود کارشناسان کافی در کشور ما فقط وکیل جذب می‌کنیم و شرط ورود افراد به آزمون وکالت داشتن لیسانس حقوق است.

مؤمنی با تأکید بر اینکه تفاوتی برای جذب نیروی خانم و آقا قائل نیستیم گفت: در آزمون سال 90 حدود 20 هزار نفر شرکت کردند که ما احتمال می‌دهیم امسال نیز همین تعداد شرکت کنند.

وی در خصوص زمان ثبت‌نام آزمون وکالت گفت: آگهی آزمون از فردا در سایت مرکز قرار می‌گیرد و ثبت‌نام از فردا 14 آبان ماه آغاز می‌شود و تا 28 آبان ادامه دارد.

مؤمنی در خصوص ادغام کانون وکلای مرکز و مرکز مشاوران حقوقی، وکلا و کارشناسان قوه قضاییه گفت: ما معتقدیم که دو مجموعه با هم ادغام شوند اما دیگری زیر نظر یک مجموعه مشخص کار نکند.

وی افزود: برخی می‌گویند که با تمام شدن قانون 5 ساله ما نمی‌توانیم آزمون برگزار کنیم و جذب وکیل داشته باشیم و این مرکز باید منحل شود در صورتی که ما امسال با کسب اجازه از رئیس قوه قضاییه آزمون را برگزار می‌کنیم.

رئیس مرکز مشاوران حقوقی، وکلا و کارشناسان قوه قضاییه گفت: وکلایی که از مرکز ما پروانه گرفتند باید پس از مدتی پروانه وکالت خود را تمدید کنند و برخی کارهای اجرایی دارند که تنها مرکز مشاوران حقوقی قوه قضاییه باید آن را انجام دهند بنابراین بقای مرکز مطابق با منطق است نه حذف آن چرا که کارشناسان و وکلای مرکز دائمی هستند.

مؤمنی در پایان در خصوص لایحه جامع وکالت گفت: این لایحه به دلیل تغییر دولت هنوز به مجلس ارائه نشده و شاید ظرف چند ماه آینده به مجلس برود در هر صورت لایحه‌ای که قوه قضاییه ارائه داده لایحه جامعی است اما تغییراتی که در کمیسیون دولت صورت گرفته مورد قبول قوه قضاییه نیست چرا که این تغییرات با دیدگاه‌های دولت گذشته صورت گرفت.


نظر مومنی درباره ادغام کانون وکلا و مرکز مشاوران و وکلای قوه قضاییه

 
74-39.jpg

رییس مرکز امور مشاوران حقوقی، وکلا و کارشناسان قوه قضاییه درباره ادغام مرکز مشاوران و کانون وکلای دادگستری، گفت: بهتر است دو مجموعه با هم ادغام شوند و مجموعه جدیدی ایجاد شود؛ زیرا هدف این است که این دو مجموعه با هم یک مجموعه را تشکیل دهند و این نکته مهم نیست که کدام یکی از این دو مجموعه زیر نظر دیگری قرار گیرد.

به گزارش خبرنگار حقوقی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، عبدالرضا مومنی در نشست خبری با اعلام آغاز ثبت‌نام آزمون وکالت این مرکز در پاسخ به سوال ایسنا مبنی بر این که با توجه به اتمام قانون 5 ساله پنجم توسعه آیا این مرکز مجاز به برگزاری آزمون است و منع قانونی در این زمینه وجود ندارد؟، گفت: مرکز مشاوران توانسته برای 20 هزار وکیل پروانه وکالت و برای 10 هزار کارشناس، پروانه کارشناسی صادر کند. همچنین مرکز مشاوران قوه قضاییه باید به مسایلی همچون تمدید پروانه وکالت وکلا، رسیدگی به تخلفات وکلا، نقل و انتقالات یا مرخصی وکلا و ... رسیدگی کند؛ بنابراین باید این مرکز وجود داشته باشد تا به این امور رسیدگی کند.

وی افزود: با توجه به این که در جامعه ما فارغ التحصیلان رشته حقوق بی‌شمارند، آیا درست است که از این ظرفیت برای پرورش وکیل استفاده نکنیم؟ در واقع بنای مرکز مشاوران قوه قضاییه مطابق با منطق است و این درست نیست که بعد از اتمام قانون پنج ساله پنجم توسعه این مرکز منحل شود؛ زیرا کارشناسان و وکلای این مرکز دایمی هستند.

مومنی تاکید کرد: تا زمانی که قانون خاصی مشخص نشده است تا تکلیف وکلا و کارشناسان این مرکز را مشخص کند، باید مرکز مشاوران قوه قضاییه وجود داشته باشد.

مومنی اظهار کرد: داوطلبان برای شرکت در آزمون وکالت در مرحله اول فقط یک قطعه عکس اسکن شده را ارسال می‌کنند و پس از آن مدارکی را که در آگهی ثبت نام ذکر شده باید ارایه کنند.

رییس مرکز امور مشاوران حقوقی، وکلا و کارشناسان قوه قضاییه با بیان این که تلاش ما این است که در تمامی حوزه‌های قضایی مرکز مشاوران متقاضیان آزمون وکالت این مرکز را بپذیریم و این پذیرش سراسری است، بیان کرد: البته اولویت اصلی پذیرش متقاضیان مربوط به افراد بومی شهرستان است و اگر ظرفیت تکمیل نشد افراد بومی استانی مورد توجه قرار می‌گیرند؛ زیرا هدف این است که از وجود وکلا در محل سکونتشان استفاده کنیم و وکلا با آشنایی به منطقه خود بهتر بتوانند خدمت کنند.

وی افزود: پس از قبولی داوطلبان در آزمون وکالت، آنها باید مراحلی همچون مصاحبه علمی، گزینش کارآموزی و اختبار را بگذرانند.

مومنی با یادآوری این که در سال 90 آخرین آزمون مرکز مشاوران برگزار شد، ادامه داد: در سال گذشته به دلیل این که تعداد پذیرش بالا بود آزمون برگزار نشد و امسال با موافقت آیت‌الله آملی لاریجانی آزمون مرکز مشاوران را فقط برای وکالت برگزار می‌کنیم.

وی تاکید کرد که امسال آزمون برای جذب کارشناس نداریم.

رییس مرکز امور مشاوران حقوقی، وکلا و کارشناسان قوه قضاییه درباره حضور نخبگان در آزمون وکالت این مرکز، گفت: افراد نخبه هم مانند سایر افراد می‌توانند در این آزمون شرکت کنند و باید در آزمون مرکز مشاوران قبول شوند و تمهیدات خاصی در نظر نگرفته‌ایم.

وی با بیان این که متقاضیان شرکت در آزمون مرکز مشاوران باید دارای مدرک لیسانس حقوق باشند، گفت: اگر داوطلبی دارای مدرک فوق لیسانس بود ولی مدرک کارشناسی وی حقوق نباشد، امکان شرکت در آزمون این مرکز را ندارد و اولویت اصلی این است که متقاضیان شرکت در آزمون وکالت این مرکز حتما دارای مدرک لیسانس حقوق باشند.

مومنی اعلام کرد که در پذیرش برای آزمون تفکیک جنسیتی وجود ندارد.

مومنی یادآور شد: دوره کارآموزی مرکز مشاوران قوه قضاییه 6 ماه تعیین شده است و از زمانی که نتایج آزمون مشخص شد این دوره آغاز می‌شود و طولانی شدن دوره کارآموزی به مسایلی همچون گزینش کارآموزان و ... بستگی دارد.

رییس مرکز امور مشاوران حقوقی، وکلا و کارشناسان قوه قضاییه درباره لایحه جامع وکالت، اظهار کرد: این لایحه در کمیسیون لوایح دولت مراحل خود را طی می‌کند ولی هنوز به مجلس ارسال نشده و امیدوارم ظرف یکی دو ماه اخیر به مجلس ارسال شود.

وی افزود: لایحه وکالت، لایحه جامعی است ولی تغییراتی که در کمیسیون لوایح دولت بر روی این لایحه اعمال شده مورد قبول دستگاه قضایی نیست؛ زیرا با دیدگاه‌های خاص دولت گذشته تغییراتی بر روی این لایحه اعمال شده است.


فردا؛ آغاز ثبت‌نام آزمون وکالت مرکز مشاوران حقوقی و وکلای قوه قضاییه

01-214.jpg

رییس مرکز امور مشاوران حقوقی، وکلا و کارشناسان قوه قضاییه از آغاز ثبت‌نام متقاضیان شرکت در آزمون وکالت این مرکز در روز سه‌شنبه - 14 آبان ماه - خبر داد.

به گزارش خبرنگار حقوقی خبرگزاری دانشجویان ایرن (ایسنا) عبدالرضا مومنی طی سخنانی در نشست خبری گفت: ثبت‌نام در آزمون وکالت مرکز مشاوران تا 28 آبان ماه ادامه دارد.

وی افزود: امسال با موافقت ریاست قوه قضاییه آزمون وکالت برای پذیرش 1000 وکیل در سراسر کشور و به صورت همزمان برگزار می‌شود.

وی با برشمردن منابع آزمون وکالت مرکز مشاوران قوه قضاییه ادامه داد: منابع آزمون شامل آیین دادرسی کیفری، آیین دادرسی مدنی، حقوق ثبت، متون فقه، حقوق جزا، حقوق مدنی، حقوق تجارت می‌شود.

مومنی افزود: شرکت در آزمون وکالت از طریق پایگاه اطلاع رسانی مرکز مشاوران قوه قضاییه انجام می‌شود. هزینه شرکت در این آزمون 30 هزار تومان است و پرداخت از طریق بانک ملی به صورت اینترنتی صورت می‌گیرد.

رییس مرکز امور مشاوران حقوقی، وکلا و کارشناسان قوه قضاییه با بیان این که آزمون در بهمن ماه برگزار می‌شود، گفت: حداکثر ظرف دو ماه پس از برگزاری آزمون سعی می‌کنیم نتایج را اعلام کنیم.

نوشته شده توسط آرش کیخسروی ( وکیل ملت) در دوشنبه سیزدهم آبان ۱۳۹۲ |